Καταδικαστική ισοπαλία για το Βύζαντα  που πλήρωσε απουσίες και αστοχία

Εθνικός Πανοράματος – Βύζας 2-2

Ισοπαλία που ενδεχομένως αποδειχθεί «μοιραία» όσον αφορά τις ελπίδες για το κυνήγι της πρώτης θέσης, απέσπασε στο Καματερό ο Βύζας.

Οι κιτρινόμαυροι αν και βρέθηκαν στο πρώτο μέρος πίσω στο σκορ με γκολ του Γεωργιάδη στο 10ο λεπτό, κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν στο 48ο λεπτό με τον Μονέ, αλλά και να γυρίσουν το παιχνίδι σε 1-2 με τέρμα που σημείωσε ο Καλέμι στο 67ο λεπτό.

Όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέσα σε 2 λεπτά να ισοφαρίσουν 2-2 με σκόρερ και πάλι τον Γεωργιάδη.

Οι κιτρινόμαυροι πλήρωσαν την αστοχία τους, αφού έχασαν πολλές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το παιχνίδι, πέφτοντας τελικά θύματα του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου που λέει πως όποιος χάνει τις ευκαιρίες στο τέλος το πληρώνει !

Με τους κιτρινόμαυρους, που αγωνίστηκαν με πολλές ελλείψεις βασικών ποδοσφαιριστών που ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς, πήρε χρόνο συμμετοχής και ο νεοαποκτηθείς από την Μικρασιατική Στέφανος Φουρνάρης, αφήνοντας καλές εντυπώσεις.

Οι παίκτες του Κυριάκου Μίχα  με την ισοπαλία αυτή, έμειναν 8 βαθμούς μακριά  από την κορυφή, δίνοντας πλέον ιδιαίτερη βαρύτητα σ τα επόμενα ματς με Ηρακλή Ελευσίνας (επαναληπτικός ημιτελικής φάσης κυπέλλου) και Πυρρίχιο για το πρωτάθλημα.

Η μεγάλη επιστροφή του Στ. Φουρνάρη και η ενίσχυση στην θέση του πορτιέρο

Ο 32χρονος τερματοφύλακας Δ. Χαμηλός και ο 27χρονος αριστερός μέσος Στ. Φουρνάρης ήταν τα μεταγραφικά αποκτήματα της τελευταίας στιγμής για τον Βύζαντα.

Οι διοικούντες, βλέποντας τα προβλήματα που προκύπτουν στο πρωτάθλημα, ενίσχυσαν το ρόστερ της ομάδας με την απόκτηση δυο ποδοσφαιριστών που θα βοηθήσουν σημαντικά την ομάδα. Ο έμπειρος πορτιέρο Δ. Χαμηλός αποτελεί μια ακόμη επιλογή για τον Κυριακό Μίχα όσον αφορά την θέση του τερματοφύλακα, ενώ σημαντικό «εργαλείο» στα χέρια του προπονητή είναι και ο πολυσύνθετος ποδοσφαιριστής Στ. Φουρνάρης που επιστρέφει στον σε γνώριμα λημέρια αφού έχει αγωνιστεί ξανά στον σύλλογο όταν ο Βύζας αγωνίζονταν στις εθνικές κατηγορίες. Η διοίκηση με ανακοίνωση της καλωσόρισε τους νέους ποδοσφαιριστές στην ποδοσφαιρική οικογένεια του Βύζαντα.