Ξέσπασμα με… 9 γκολ για τον Βύζαντα

Πυρρίχιος – Βύζας 0-9

Πάτησε ξανά κορυφή ο Βύζας, εκμεταλλευόμενος τη νίκη «δώρο» 2-1 του Εθνικού Πανοράματος επί του Απόλλωνα Ποντίων. Οι κιτρινόμαυροι με τους Δ. Κόκκαλη και Λ. Σταμέλο στον πάγκο, στην… μετά Στασινόπουλου εποχή, ξέσπασαν επικρατώντας με 0-9 εκτός έδρας του Πυρρίχιου Ασπροπύργου. Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Θέμη Μονέ – Παπαδάκη που πέτυχε 5 γκολ, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, καθαρίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκαν με 0-4, με σκόρερ τους Τσιγγόπουλο στο 9ο λεπτό, Παπαδάκη στο 22ο και 36ο λεπτό και Τοπτίδη στο 41ο λεπτό.

Το δέυτερο ημίχρονο αποτέλεσε τυπική διαδικασία αλλά και παράσταση για ένα ρόλο, με τους ποδοσφαιριστές του Βύζαντα να πραγματοποιούν επίδειξη ισχύος. Ο Παπαδάκης σκόραρε άλλες τρεις φορές (68ο, 72ο, και 85ο λεπτό), ακόμη ένα γκολ πέτυχε ο Τσιγγόπουλος στο 56ο λεπτό, ενώ ο Καλέμι πέτυχε και αυτός το πρώτο τέρμα με την φανέλα των κιτρινόμαυρων στο 77ο λεπτό.

Με Σάκη Βερούτη υποδέχεται τον ΠΑΟΚ Μάνδρας

Όπως προαναφέραμε, την ομάδα στον αγώνα με τον Πυρρίχιο καθοδήγησαν από τον πάγκο ο προπονητής τερματοφυλάκων Δ. Κόκκαλης και ο γενικός αρχηγός – παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Λ. Σταμέλος. Την Κυριακή 3 Νοεμβρίου, ο Βύζας θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ Μάνδρας στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τον Σάκη Βερούτη να ντεμπουτάρει στον πάγκο.

Ο νέος τεχνικός των κιτρινόμαυρων δεν αντιμετωπίζει προβλήματα και αναμένεται να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, καθώς θα έχει στην διάθεσή του και το Νίκο Γάλα που ήταν εκτός αποστολής στον αγώνα με τον Πυρρίχιο λόγω τραυματισμού.

Η νίκη για την ομάδα του Βύζαντα αποτελεί μονόδρομο, απέναντι σε έναν αντίπαλο που πέρυσι αποτέλεσε τον κακό δαίμονα των κιτρινόμαυρων, ενώ φέτος έχει ενισχυθεί σημαντικά γι’ αυτό και συγκατοικεί με τον Βύζαντα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ ΕΠΣΔΑ, με 11 βαθμούς σε 5 αγώνες (3 νίκες – 2 ισοπαλίες).

Στα Μέγαρα αναμένεται να επικρατήσει την Κυριακή … γενικός ξεσηκωμός, αφού πολλοί θα είναι οι φίλοι του Βύζαντα που θα θελήσουν να βρεθούν στις εξέδρες του ουδέτερου γηπέδου της Νέας Περάμου για να ενισχύσουν την ομάδα της πόλης μας.

Διευκρινίζουμε, ότι επειδή η Νέα Πέραμος (που όταν είναι γηπεδούχος αγωνίζεται πάτα Κυριακή), αγωνίζεται εκτός έδρας, ο αγώνας του Βύζαντα – αντί Σαββάτου – θα διεξαχθεί την Κυριακή 3 Νοεμβρίου και ώρα 15:00 μ.μ.